Skutečně ecigarety v USA zabíjí? Objektivní a vědecky podložené informace o škodlivosti elektronických cigaret...

Vaping užívání elektronických cigaret

Jistě jste v posledních dnech zaznamenali zprávy o škodlivosti elektronických cigaret a o respiračních onemocněních spojených s užíváním e-cigaret, které pochází z Ameriky. Jak je to tedy ve skutečnosti se škodlivostí ecigaret a měli bychom se bát, pokud je užíváme?

Co se v článku dozvíte?

• Informace o onemocnění z kouření e-cigaret v USA
• Jak moc jsou e-cigarety škodlivé a jejich porovnání s klasickými cigaretami
• Tipy jak se vyhnout komplikacím a nebezpečím spojenými s užíváním e-cigaret

Záhadné onemocnění z kouření elektronických cigaret z USA

Nejprve si pojďme říct nějaká fakta k nedávným případům plicního onemocnění z Ameriky. Aktuální počet nemocných napříč Spojenými státy se pohybuje kolem 800 lidí a některé případy byly dokonce smrtelné. Report Laydena et. al (2019) zmapoval 53 případů hospitalizovaných pacientů s dýchacími obtížemi, které souvisí s užíváním e-cigaret. Naprostá většina nemocných (84 %) uvedla, že e-cigaretu využívala buď primárně nebo jen částečně k užívání THC. Zbylých 17 % pacientů uvedlo, že užívali jen nikotinové e-liquidy. Nicméně report je založený jen na výpovědi pacientů, a tak může dojít ke zkreslení informací tím, že někteří pacienti nechtějí hlásit nedovolené užívání THC (konopí).

Z toho také plyne nejpravděpodobnější viník tohoto onemocnění, a to je vitamín E – acetát. Laboratorní testy provedené ve Státním zdravotnickém centru v New Yorku ve Wadworthu v Albany ukázaly velmi vysoké hladiny acetátu vitamínu E ve vzorcích obsahujících konopí, oznámilo americké ministerstvo zdravotnictví.

Vaping thc v USA - koureni marihuany (konopí, thc) v elektronické cigaretě USA

Jako jednoznačná příčina z doposud dostupných informací se tedy jeví nelegální a neschválené náplně vyráběné za použití nepovolených látek. Je potřeba si uvědomit, že žádné legální náplně (e-liquidy) vitamín E - acetát neobsahují a nikdy neobsahovaly! Vitamín E - acetát obsahují pouze zakázané THC e-liquidy z černého trhu. A proto není možné házet všechny e-liquidy a e-cigarety do jednoho pytle. Je to stejné jako kdyby někdo požadoval zákaz prodeje a používání aut poté, co by se stala tragická dopravní nehoda. Nebo kdyby někdo požadoval zákaz prodeje hub poté, co by došlo k otravě jedovatými houbami. To by přece také nedávalo žádný smysl a jednalo by se o nesprávná opatření v záchvatech paniky.

Nicméně konečná příčina zatím není 100% potvrzena. Důležité je také zmínit, že všechny případy se vyskytly pouze v USA, v Evropě zatím žádné případy zaznamenány nebyly. A velice pravděpodobně ani nebudou, protože v Evropě je regulace elektronických cigaret mnohonásobně přísnější než v USA.

Můžou e-cigarety zabíjet? Je to hysterie, v USA kouřili, co neměli, tvrdí Hrdlička - DVTV

Jak moc jsou e-cigarety škodlivé?

Na začátek je třeba říci, že elektronické cigarety rozhodně nejsou považovány za zdravé a hlavně mladí lidé by s jejich užíváním neměli začínat. Ostatně my nedoporučujeme začínat kouřit nikomu, nepřináší to ani jeden jediný benefit. Ale pokud už kouříte a nehodláte se toho vzdát, jsou e-cigarety rozhodně méně škodlivou variantou a v současné době nejvhodnější náhradou klasických cigaret. Pojďme se tedy podívat na vědecky podložená fakta.

O škodlivosti klasických cigaret toho víme mnoho. Tabákový kouř obsahuje kolem 4000 různých částic a plynů a z toho přes 60 látek s karcinogenními účinky. Vyjmenujeme zde pro ukázku některá onemocnění na jejichž vzniku se kouření klasických cigaret významně podílí. Mezi nádorová onemocnění nepatří jen ty plicní, ale také nádory ústní dutiny, slinivky břišní, děložního čípku, ledvin, močového měchýře a střev. Dále má kouření významný vliv na rozvoj aterosklerózy, která pak může zapříčinit srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Kouření také urychluje zevní projevy stárnutí kůže a může také způsobit poruchu potence a plodnosti. Pro představu má kuřák klasických cigaret v průměru o 15-18 let kratší život a každý druhý kuřák na následky kouření zemře. Pokud je zde tedy možnost, jak škodit svému zdraví méně, tak proč ji nevyužít?

Kvůli relativně krátkému výskytu e-cigaret na trhu, ještě není známý jejich dlouhodobý vliv na zdraví člověka. Co ale jisté je, že e-cigarety oproti klasickým cigaretám obsahují mnohem méně škodlivých látek. Následující tabulka ukazuje množství vybraných škodlivých látek v cigaretovém kouři a aerosolu z e-cigarety. A jak můžete vidět, aerosol z e-cigaret opravdu nějaké množství škodlivých látek obsahuje, ale v kouři z klasických cigaret se těchto látek nachází násobně krát více.

Tabulka toxických látek klasické cigarety vs elektronické cigarety

Převzato z: Grana et al. (2014)

Další otázkou jsou emise z e-cigaret. Je u e-cigaret nějaké riziko pasivního kouření? Na to nám odpoví následující grafy. Jak vidíte, nějaké emise se zde vyskytují, ale opět jde o mnohem menší množství než u klasických cigaret. E-cigaretu bychom tedy nedoporučovali kouřit v místnosti a obzvlášť ne tam, kde se nachází malé děti. 

Koncentrace formaldehydu a acetaldehydu ve vzduchu po použití e-cigarety vs klasické cigarety

Graf 1: Koncentrace formaldehydu a acetaldehydu ve vnitřním vzduchu po použití elektronické cigarety naplněné různými e-liquidy a po klasické cigaretě.

Graf 1: Koncentrace formaldehydu a acetaldehydu ve vnitřním vzduchu po použití elektronické cigarety naplněné různými e-liquidy a po klasické cigaretě.

Zdroj: Schrip et al. (2013), Ilustrace: German Cancer Research Center (2013)

Koncentrace částic ve vzduchu po použití e-cigarety vs klasické cigarety

Graf 2: Koncentrace částic ve vnitřním vzduchu před a po užití e-cigarety (vlevo) a před a po užití klasické cigarety (vpravo).

Graf 2: Koncentrace částic ve vnitřním vzduchu před a po použití e-cigarety (vlevo) a před a po užití klasické cigarety (vpravo).

Zdroj: Pellegrino et al. (2012), Ilustrace: German Cancer Research Center (2013)

Shrnutí

Jak jsme zmínili už na začátku, kouření e-cigaret není zdravotně nezávadné, ale je mnohem méně rizikové než kouření klasických cigaret, jak dokazují předchozí grafy. Vdechovaný aerosol z elektronických cigaret obsahuje prokazatelně mnohem méně škodlivých látek než vdechovaný kouř z klasických cigaret. Také emise, tedy látky, které se dostanou do okolí kuřáka, jsou u e-cigaret podstatně nižší. Pokud kouříte klasické cigarety a váháte, zda se vyplatí si elektronickou cigaretu ze zdravotního, ale třeba i finančního hlediska pořídit, tak rozhodně ano.

Tipy na závěr

• vybírejte si ověřené výrobce e-liquidů a e-cigaret
• nakupujte u ověřených prodejců
• pravidelně provádějte údržbu své e-cigarety (pravidelná výměna žhavící hlavy, údržba atomizéru, kontrola stavu baterie)
• jakékoliv nejasnosti konzultujte s odborníkem

Zdroje:

German Cancer Research Center. Electronic Cigarettes‐ An Overview. German Cancer Research Center, 2013. Red Series Tobacco Prevention and Control, Volume 19. Heidelberg, Germany. [cit. 2019-09-13]. Dostupné z:
https://www.dkfz.de/

GRANA, R., at al. E-cigarettes: a scientific review. Circulation [online]. 2014, 129(19), 1972-1986 [cit. 2019-09-13]. DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.114.007667. Dostupné z:
https://www.ahajournals.org/

HOWARD, Jacquelin. A sixth person died from vaping-related lung disease. Here's what you need to know. In: CNN health [online]. 12.9.2019 [cit. 2019-09-13]. Dostupné z:
https://edition.cnn.com/

LAYDEN, J. E., et al. Pulmonary Illness Related to E-Cigarette Use in Illinois and Wisconsin - Preliminary Report. The New England Journal of Medicine [online]. 2019 [cit. 2019-09-13]. DOI: 10.1056/NEJMoa1911614. ISSN 0028-4793. Dostupné z:
https://www.nejm.org/

Přispěvatelé Wikipedie. Zdravotní rizika kouření tabáku [online]. Wikipedie: Otevřená encyklopedie, 2019. Datum poslední revize 16. 06. 2019 [cit. 2019-09-13]. Dostupné z:
https://cs.wikipedia.org/

Autor: BC Tereza Kafková

Tereza Kafková

Používáme ověření věku Adulto