Vapování v Těhotenství – Ano, či Ne?

Těhotná žena vapující elektronickou cigaretu

Proč se věnovat tématu používání e-cigaret v těhotenství? Vždyť asi nikdo nepochybuje o tom, že kouření není zdravé a pro vyvíjející se dítě je vyloženě nebezpečné. Jaký vliv má ale užívání e-cigaret během oněch devíti měsíců? Část žen se ani během těhotenství nevzdá kouření či vapování. Proto se i vědci snaží zjistit, jaký vliv má vapování na zdraví ještě nenarozeného dítěte.

Ne všechny přestanou

Odhaduje se, že asi deset procent žen, které doposud kouřily, nepřestane ani během těhotenství. Podle studie Iowské univerzity, která měla k dispozici údaje od 27 tisíc amerických žen, jich asi 4 % v době těhotenství e-cigaretu používalo.

Shrnutí dosavadního výzkumu

O vlivu vapování na zdraví člověka a konkrétně o vapování v těhotenství se mezi vědci a odbornou veřejností vede polemika již delší dobu. Shrnout výsledky dosavadního výzkumu se snažila zpráva, kterou vytvořila a na začátku loňského roku zveřejnila nezisková organizace National Academies of Sciences, Engineering and Medicine. Zpráva uvádí, že zařízení pro vapování jsou bezpečnější než klasické tabákové produkty a také že pomáhají s odvykáním kouření.

Zpráva připouští, že celkově pozitivní nebo negativní vliv na zdraví lidské populace není možné 100% určit. Podle uvedených zjištění se doporučuje další výzkum, ať už se jedná o krátkodobý nebo dlouhodobý dopad na lidské zdraví. „E-cigaretu není možné jednoduše zařadit mezi přínosné nebo naopak škodlivé přístroje,“ řekl ve zprávě David Eaton, předseda komise, která zprávu vypracovala.

Proč není dostatek informací?

I když jsou e-cigarety na trhu více než 12 let, z vědeckého hlediska se stále jedná o poměrně mladý produkt. Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006, i když první zmínky o přístrojích fungujících na podobném principu můžeme zaznamenat již od konce dvacátých let minulého století. To je důvodem, proč doposud nejsou k dispozici výsledky vědeckých studií.

Jiný systém fungování

Různé studie uvádějí odlišné výsledky, obecně se ale shodují, že tabákový kouř z konvenčních cigaret obsahuje několik tisíc sloučenin a mnohé z nich jsou zdraví škodlivé, včetně několika desítek karcinogenních látek. E-cigarety však emitují méně toxinů a škodlivých chemických sloučenin. Vychází to z podstaty jejich fungování. Pára, kterou vytvářejí, pochází ze dvou složek náplně – propylenglykolu (PG) a rostlinného glycerínu (VG). Náplň (e-liquid) navíc obsahuje některou z příchutí a jednou ze složek může být i nikotin.

S e-cigaretami v těhotenství raději opatrně

Těhotvná vaperka na vyšetření

Ve vztahu k lidskému zdraví jsou vědci předběžně opatrní, a to platí mnohonásobně v případě e-cigaret v těhotenství. Potvrzuje to i studie odborníků zveřejněná v březnu 2017 v lékařském časopisu Annals of Internal Medicine. Směs sloučenin obsažená v e-liquidu je zahřívána na vysokou teplotu a během tohoto procesu může docházet ke vzniku nových sloučenin, varují vědci. Zdůrazňují však, že uživatelé e-cigaret ve srovnání s klasickými kuřáky přijímají mnohonásobně nižší hladinu měřitelných karcinogenů a toxinů.

Zdraví na prvním místě

S ohledem na chybějící závěry výzkumu je tedy těžké odhadovat přesný dopad na plod. Klasické kouření je jednoznačně nezdravé a ani vapování není něco, co by nemělo žádný vliv na vás a vaše dítě. I bez vědeckého výzkumu je jasné, že optimální je pro těhotnou ženu – a především nenarozené dítě – čistý vzduch.

Zdroje:

https://www.webmd.com/baby/news/20190429/more-pregnant-women-vaping-study-says
http://www8.nationalacademies.org/onpinews/newsitem.aspx?RecordID=24952&_ga=2.264044364.1732241158.1516796251-1850181109.1516796251
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronick%C3%A1_cigareta
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/pregnancy-health/e-cigarettes-vaping-during-pregnancy/

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

Používáme ověření věku Adulto