aktualizováno 13.10.2023
Přijde nám jako velká škoda, když někdo u elektronické cigarety nevydrží, protože mu vadí neustálé vytékání eliquidu do úst, zamaštěné ruce, nebo mu ecigareta nekouří tak jak by měla. Lidí, kteří ecigaretu již vyzkoušeli a zavrhli ji není málo. Pokud totiž někdo zkoušel ecigaretu před rokem, nebo dvěma, není se čemu divit. Řekněme si to narovinu. Ecigarety a e liquidy před dvěma lety nebyly dostatečně kvalitní, aby dokázaly dostatečně nahradit klasické.
Pro zajímavost jsme pro vás sepsali 5 nečastějších důvodu, proč někteří lidé přechod na ecigaretu nezvládli. V toto článku se také dočtete, proč by od vás měla elektronická cigareta dostat druhou šanci…
Dnes je však situace naprosto odlišná. Odvětví ekouření prošlo úctyhodným vývojem. Dnes již můžeme mluvit o kvalitním a spolehlivém sortimentu, který musí splňovat velice přísná kritéria, a to ať už mluvíme o samotných elektronických cigaretách nebo eliquidech.
Kdo z nás zatvrzelých ekuřáků by si před dvěma lety dokázal představit, že bude běžně k dostání ecigareta, která se propojí s mobilním telefonem pomocí vlastní aplikace a jenž dokáže hledat a zaznamenávat široké spektrum dat (prokouřené peníze, počet potahů rozložených do hodinového harmonogramu apod.)?
Kdo z nás by si představil, že bude jednorázová ecigareta, která se nebude muset plnit? Prostě koupíš jednorázovou e-cigaretu v příchuti a síle kterou máš rád.
Kdo z nás by si dokázal představit, že na trhu bude ecigareta, která bude spolehlivá, nebude „téci”? Zkrátka jen ti největší optimisté věřili, že nastane doba, kdy bude elektronická cigareta spolehlivou náhražkou klasických cigaret. Ať chceme, nebo ne, situace se změnila. Jasně, že je ještě celá řada věcí, které se dají dále vylepšovat, ale tak to bude vždy.
1. Začali příliš brzy
Nyní se vraťme k výčtu nejčastějších důvodů, proč někteří lidé nezvládli přechod na ecigaretu. Jak je již zmíněno o pár řádků výše, nejčastější důvod je paradoxní, ale je to tak. Největším problémem je, že ecigaretu vyzkoušeli příliš brzy, v době, kdy ještě nebyla dostatečně kvalitní. Toho pochopitelně nejvíce využili tabákové společnosti a „nevěřící Tomášové”. Byla to ideální „voda na mlýn” pro vybudování předsudků pro ty, kteří ještě ecigarety nevyzkoušeli, nebo ještě dnes tvrdí, že jim to nic nedá, že potřebují to škodlivé, co je v klasických cigaretách. Budiž, i tací jsou mezi námi.
2. Neznalost, málo informací a jejich neucelenost
Druhou nejčastější příčinou je neznalost, nedostatečná informovanost a tím pádem i nesprávné používání ecigarety. V době, kdy ecigarety přišly na trh do ČR, nebyly informace, návody a rady dostatečné. Nebyl zde nikdo, kdo by dokázal spolehlivě poradit při problémech, které ecigarety provázely. Informací bylo málo, nebyly profesionální a už vůbec nebyly ucelené. Je to logické a pochopitelné, protože s nimi neměl téměř nikdo žádné zkušenosti.
3. Nekvalitní a podezřele levné zboží
Třetím nejčastějším problémem je nekvalitní a až podezřele levné zboží. I v dnešní době, kdy jsou cigarety velice kvalitním zbožím se stává, že někteří prodejci prodávají nekvalitní zboží, aby dosáhli co největší marže=zisku, nebo prodávají až podezřele levně, aby prodali „mraky” zboží. Tak tomu bude vždy a všude. Ti, kteří si patáliemi s nekvalitním zbožím prošli, se snad poučili. Jestli ne, je zde na místě použít známé přísloví: „Komu není rady, tomu není pomoci.”
4. Alergie na jednu ze dvou složek eliquidu (PG - propylen glykol) způsobující pálení v krku, kašlání a dušení
Čtvrtým nejčastějším problémem je alergie na propylen glylok (PG). Sice se jedná o velice malé procento populace, kteří mohou mít na tuto složku eliquidu alergii, nicméně stát se to může. Dokonce jsme již takovýchto případů zaznamenali více. V drtivé většině, jsou k dostání eliquidy s převahou propylen glykolu. I toto má řešení. V dnešní době si lze zakoupit tzv. bázi (základ) eliquidu s menším obsahem propylen glykolu. Tato báze se poté smíchá s aromatem (příchutí), který už žádný propylen glykol neobsahuje a problém je vyřešen. Více ve článku "Porovnání dvou základních složek e-liquidu Propylen Glykolu (PG) a Rostlinného glycerinu (VG - vegetable glycerin)".
5. Poplašné zprávy v médiích
Pátým a posledním důvodem, proč přechod na elektronickou cigaretu někteří nezvládli, je šíření poplašných zpráv v médiích. Většinou sponzorované tabákovými společnostmi. To, že někomu mohla ecigareta bouchnout u ústech je sice reálné. Ale asi tak, jako že na vás spadnou trosky z padajícího letadla a zabíjí vás. Obě tvrzení jsou reálná, s tím jistě bude každý souhlasit. Statisticky je tedy pravděpodobnost mizivá. Zajímavé by bylo porovnání, kolik úmrtí způsobilo vznícení klasické cigarety. Tyto statistiky jsme nikdy u článků, hanících ecigarety, nezaznamenali.
Pokud jste se již jednou v ecigaretě zklamali, dejte jim druhou šanci
Elektronické cigarety jsou budoucnost. Nyní je již dokázáno, že jsou zdravotně méně závadné a paradoxně i levnější. Zkrátka sebou oproti klasickým cigaretám nesou samé benefity. Dokonce i negativních článků značně ubylo a tabákové společnosti začaly vyrábět vlastní ecigarety (v USA jsou již v prodeji). Pokud jste se v nich již jednou zklamali, nebojte se jim dát druhou šanci, stojí to za to!
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronick%C3%A1_cigareta#Historie_elektronick%C3%A9_cigarety
https://ecka-databaze.doktorka.cz/dalsi-latky/propylenglykol-e-1520
Autor: Jan Krupka
Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.
Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.